راهنمای خرید دوربین تک چشمی

menuordersearch
takmes.ir
بلاگ
۱۴۰۲/۱/۱۵ سه شنبه
(0)
(0)
راهنمای خرید دوربین تک چشمی
راهنمای خرید دوربین تک چشمی

راهنمای خرید دوربین تک چشمی | ویژگی های بارز بهترین دوربین های تک چشمی

نحوه انتخاب و خرید دوربین تک چشمی

دوربین‌های تک چشمی میدان دید کم و قدرت بزرگنمایی بیشتری نسبت به دوربین‌های دوچشمی دارند. به همین دلیل رصد اجرام آسمانی با دوربین‌های تک چشمی بسیار لذت‌بخش‌تر و دقیق‌تر از دوربین‌های دو چشمی است. البته این دوربین‌ها برای کاربری طبیعت و چشم‌اندازها نیز استفاده می‌شوند و تصویر‌های بی‌نظیری را ارائه می‌کنند.
خرید دوربین تک چشمی مستلزم داشتن اطلاعات اولیه جهت شناسایی نیازها و کاربری مناسب خودتان است. در این مقاله به بررسی ویژگی‌های مهم این دوربین ها می‌پردازیم.

دوربین های تک چشمی‌ طیف وسیعی از کارکردها را ارائه می‌دهند که آن‌ها را برای انواع افراد، از عکاسان حیات وحش گرفته تا ورزشکاران و تماشاگران طبیعت (طبیعت نگر و پرنده نگرها) و همچنین علاقمندان به رصد آسمان شب، کاربردی می‌سازد.

نکات مهم، ویژگی های خاص و دیگر مواردی که هنگام خرید دوربین تک چشمی لازم است بدانید، در این مقاله برایتان نوشته‌ایم.

  1. ویژگی های فیزیکی (وزن و اندازه)

در اولین قدم برای خرید دوربین تک چشمی، باید به ویژگی‌های فیزیکی آن که در واقع اندازه و وزن محصول هستند، توجه کنید. بسته به نحوه استفاده از دوربین، اگر می‌خواهید آن را روی تفنگ خود نصب کنید، باید سعی کنید خریدی را انجام دهید که به جای سلاح شما مناسب باشد.

اگر می‌خواهید از آن به صورت دستی یا روی پایه استفاده کنید، بهتر است به دنبال دوربین‌هایی باشید که دارای اندازه مناسب این کار و قابلیت های فنی بالا و قابل توجه باشند.

وزن کم در تک چشمی به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی دوربین را نگه دارید و بدون زحمت آن را حمل کنید. در این راستا توجه به نکته دیگری ضروری است و آن، طراحی صحیح محصول و مقاومت آن در برابر فشار و ضربه است.

  1. اندازه قطر عدسی شیئی دوربین تک چشمی

قطر عدسی شیئی دوربین نقش مهمی در میزان جذب نور در محیط‌های تاریک دارد. برای مشاهده در محیط کم نور، خرید دوربینی با قطر عدسی بزرگ‌تر جهت مشاهده تصویر روشن‌تر، ارزش هزینه را دارد.

 قطر عدسی شیئی دوربین، عدد دوم در عبارت ضرب حک شده روی بدنه دوربین است و معمولا عددی بین 25 تا 100 میلی‌متر در دوربین‌های تک‌چشمی است.

اندازه قطر عدسی نقش بسیار مهمی در جذب نور دارد. هرچه عدد بزرگتر باشد، لنز دوربین نور بیشتری می‌تواند جذب کند.

اگر حمل دوربین اهمیت زیادی برای شما دارد، توصیه می‌شود با توجه به وزن مناسب حمل و نقل، دوربین های با فطر عدسی کمتر از 80 میلی‌متر را انتخاب کنید.

  1. بزرگنمایی دوربین برای وضوح بیشتر

بزرگنمایی، اینکه سوژه هنگام مشاهده از طریق لنز چقدر بزرگ‌تر به نظر برسد را می‌سنجد. اگر دوربین تک‌چشمی شما بزرگنمایی 10 برابری ارائه می‌کند، به این معنی است که هر چیزی که از طریق آن مشاهده شود، ده برابر بزرگ‌تر به نظر می‌رسد؛ به عبارت دیگر سوژه ده برابر نزدیک‌تر به نظر می‌رسد.

بزرگنمایی معمولاً روی بدنه دوربین که شامل دو عدد ضرب شده در یکدیگر است درج می‌شود، اولین عدد در سمت چپ در واقع بزرگنمایی محصول انتخابی شما را نشان می‌دهد و معمولا عددی بین 7 تا 80 برابر را ارائه می‌دهد. بزرگنمایی بیشتر در تک چشمی به این معنی است که شما تصویر واضح‌تری از سوژه خود دارید. یعنی تصویری که دوربین از فاصله دور از اشیاء به شما نشان می‌دهد، واضح تر است. این ویژگی، یک عامل مهم در اختلاف قیمت دوربین های تک چشمی در بازار است.

دوربین‌های تک چشمی دارای طیف وسیعی از سطوح بزرگنمایی هستند. اغلب حتی می‌توانید چندین سطح بزرگنمایی را در همان دوربین تک‌چشمی انتخاب کنید. اگر قصد دارید اجسامی را ببینید که بسیار دور هستند، به بزرگنمایی بیشتری نیاز دارید.

ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که در دوربین های با بزرگنمایی 20 برابر به بالا، نیاز به پایه برای قرار دادن دوربین روی آن خواهید داشت. به این دلیل که در بزرگنمایی های بالای 20 برابر، لرزش دست در هنگام رصد، یک اتفاق طبیعی است و برای جلوگیری از آن، استفاده از پایه یا سه پایه ضروری است.

  1. نوع منشور استفاده شده در ساخت تک چشمی

از نظر نوع منشوری که برای ساخت این دوربین ها استفاده می‌شود، هیچ تفاوتی بین آنها و دوربین های دو چشمی وجود ندارد. اگر قرار است از دوربین خود در زمینه‌ای حرفه‌ای استفاده کنید، بهتر است منشور استفاده شده در آن از نوع Roof باشد که البته قیمت آن را کمی افزایش می‌دهد.

همانطور که در تصویر مشخص است، در منشور پورو (porro)، که دارای منشور بازتابنده است، نور با دو بار بازتاب با زاویه 90 درجه، به چشمی می‌رسد. ولی در منشور روف (Roof) نور مسیر مستقیمی از چشمی تا عدسی شیئی را طی می‌کند.

به طور معمول منشور roof باعث می‌شود دستگاه سبک تر و فشرده تر باشد، در حالی که ساختار منشور پوررو، جایگزینی مقرون به صرفه تر است.

  1. میدان دید و کیفیت تصویر در دوربین تک چشمی

میدان دید در دوربین های تک چشمی به صورت اندازه در 1000 متر و درجه (میدان دید زاویه‌ای) بیان می‌شود. برخی از تک چشمی ها فقط یک میدان دید ثابت دارند و برخی دیگر از یک میدان دید متغیر (با توجه به تغییر بزرگنمایی) بهره می‌برند.
تمام هدف یک دوربین تک‌چشمی بهبود توانایی دید شماست. بنابراین، منطقی است که کیفیت تصویر یکی از مهم‌ترین جنبه‌های مقایسه بین دوربین‌های تک چشاست.

  1. نوع اپتیک تک چشمی

نکته مهم دیگری که هنگام انتخاب و خرید دوربین تک چشمی باید به آن توجه داشته باشید، توجه به نوع اپتیک آن است. اپتیک دوربین تک چشمی معمولا یا از نوع آپروکروماتیک است و یا مدل آکروماتیک است. برای معرفی مختصر هر یک از این اپتیک‌ها، خوب است بدانید که اپتیک های نوع رنگی (آپروکروماتیک) در واقع احتمال انحراف رنگی و ایجاد پرتوهای جانبی در اطراف هدف شما را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند و همه چیز را همانطور که هست، به شما نشان می‌دهند.

از طرف دیگر، اپتیک‌های آکروماتیک از نظر حذف نور جانبی از لنز دوربین رتبه پایین تری دارند و احتمال اینکه رنگ سوژه شما در واقع چیزی متفاوت از رنگ و ظاهر طبیعی آن باشد، چیز دور از انتظاری نیست.

  1. قیمت بیشتر دلیل بر بهتر بودن دوربین نیست

اکثریت قریب به اتفاق تک چشمی ها، برای استفاده زمینی در طول روز، طراحی و ابداع شده‌اند. با این حال، می‌توان یک تک چشمی تخصصی دید در شب را انتخاب کرد تا ما را قادر سازد حتی زمانی که هوا تاریک می‌شود، به مشاهده اجرام و مناظر ادامه دهیم. برخی از نمونه‌های با فناوری پیشرفته‌تر به کاربران این امکان را می‌دهند که تصویر را مستقیماً به یک دستگاه تلفن همراه پخش کنند و یا مستقیماً روی کارت SD ضبط کنند. البته توجه داشته باشید که چنین ویژگی های اضافی، ناگزیر به وزن و همچنین قیمت کلی دوربین می‌افزایند.

بنابراین، قبل از خرید، بررسی کنید که آیا واقعاً به این ویژگی‌ها نیاز دارید یا خیر، یا بهتر است بودجه خود را به سمت تک چشمی با ویژگی‌های کلیدی بزرگنمایی مفید مثلاً 8 یا 10 برابر برای تماشای پرندگان یا حیات وحش و قطر لنز شیئی مناسب هدایت کنید. مثلاً بین 40 تا 50 میلی‌متر، برای انجام همین کار.

صرف اینکه یک دوربین تک چشمی قیمت بیشتری داشته باشد، به این معنی نیست که عملکرد بهتری هم دارد. ما چند دوربین تک‌چشمی بسیار گران قیمت را امتحان کردیم که عملکردی پایین‌تر از حد معمول داشتند.
از سوی دیگر، برخی از دستگاه‌های مقرون‌به‌صرفه را نیز امتحان کردیم که عملکرد و کیفیت تصویر قابلملاحظه‌ای داشتند. فکر نکنید که برای تهیه یک دوربین تک‌چشمی باکیفیت باید هزینه زیادی کنید. گاهی اوقات، کیفیت در یک دوربین مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌شود.

جـــمع بــــندی

اگر اهل گشت و گذار در طبیعت هستید، بهترین دوربین برای شما، مدل تک چشمی تلسکوپی خواهد‌ بود. سبُک وزن بودن و قابلیت استفاده با یک دست، در نور کم از جمله ویژگی‌های دوربین تک چشمی تلسکوپی‌ست.

همه این دوربین های تک چشمی عملکرد اصلی یکسانی دارند. آن‌ها به شما امکان می‌دهند اشیاء دور دست را با جزئیات بیشتری ببینید. اما این بدان معنا نیست که همه آنها به یک اندازه خوب عمل می‌کنند.
برخی تجربه دید معرکه ای را ارائه می‌دهند و برخی دیگر در بهترین حالت کیفیت تصویر متوسطی ارائه می‌دهند.
می‌توان گفت همه مدل های تک چشمی موجود در بازار دارای کیف مخصوص حمل می‌باشند و همچنین می‌توانید با استفاده از رابط آفوکال، از پشت چشمی دوربین توسط گوشی موبایل خود، عکاسی کنید.
با توجه به مطالبی که در این مقاله خواندید میتوانبد مناسب ترین دوربین تک چشمی برای خودتان را انتخاب کنید.

فروشگاه تک مس

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

1 نظر
رضا غفاری
سه شنبه بیست و دوم فروردین ۰۲
پاسخ
()
()
رضا غفاری
تشکر خيلي مطلب خوبي بود

دفتر مرکزی تک مس : زنجان - کوی فرهنگ - بلوار لاله - خیابان نیلوفر 4 - پلاک 877
آدرس فروشگاه تک مس: زنجان - سبزه میدان - کوچه باشگاه - پاساژ کسری - طبقه منفی 1- پلاک 3 تلفن 02433366383
تلفن های تماس :09123422539 - info@takmes.ir

telegrameitaawhatsupgoogleinstagramaparat
logo-samandehi