رزین اپوکسی چیست ؟

menuordersearch
takmes.ir
بلاگ
۱۴۰۲/۱/۱۳ یکشنبه
(0)
(0)
رزین اپوکسی چیست ؟
رزین اپوکسی چیست ؟

رزین اپوکسی چیست ؟

هر آنچه که باید در مورد رزین اپوکسی بدانید

رزین اپوکسی یا رزین ماده‌ای است که می‌توان از آن برای مصارف مختلف استفاده کرد و از مخلوط کردن دو جزء که با یکدیگر مکمل هستند سخت می‌شود. اگر رزین مایع با یک سخت کننده (هاردنر) مناسب مخلوط شود، یک واکنش شیمیایی شروع می‌شود که معمولا چندین ساعت طول می‌کشد.پس از مخلوط شدن اجزا با یکدیگر، نه تنها گرما بوجود می‌آید، بلکه ماده نیز از حالت مایع به حالت جامد/ پخته تبدیل می‌شود. معمولاً نسبت اختلاط رزین به هاردنر ۱ به ۲ است تا مواد به خوبی عمل کنند.

رزین اپوکسی کاربردهای صنعتی زیادی برای اهداف مختلف دارد. نسبت به سایر انواع رزین دارای خواص مکانیکی بالاتر و مقاومت حرارتی و شیمیایی بیشتری است. بنابراین در ساخت قطعات هواپیما کاربرد انحصاری دارد.

رزین اپوکسی نسبت به سایر انواع رزین ها برتری دارد زیرا در هنگام پخت دارای انقباض کم و مقاومت عالی در برابر رطوبت و شیمیایی است. مقاوم در برابر ضربه، دارای خواص الکتریکی و عایق خوب و ماندگاری طولانی است.

رزین‌های اپوکسی هرکدام دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند، می‌توانند برای کاربردهای مختلف با توجه به مشخصات سازنده استفاده شوند. طیف گسترده ای از رزین ها وجود دارد که از نظر مدت زمان فرآیند پخت و سختی و دوام تفاوت قابل توجهی دارند.

مزایای فوق العاده رزین اپوکسی

بسیاری از افرادی که برای اولین بار در مورد آن می‌شنوند یا می‌خوانند این سوال را از خود می‌پرسند: رزین چیست؟ به بهترین وجه می‌توان به این سوال با ذکر خواص ویژه آن پاسخ داد. خواص ذکر شده در زیر به حالت سفت شدن پس از اختلاط و پخت اشاره دارد.

 • مقاومت سایشی بسیار بالا
 • استحکام مواد بالا
 • غیر حساس به ضربه (شکستن یا ترک نمی‌خورد)
 • معمولاً در هنگام تبدیل از مایع به جامد، انقباض کم است
 • مقادیر چگالی حدود ۱.۲ گرم (در هر سانتی متر مکعب)
 • مقاومت خوب در برابر اشعه ماوراء بنفش
 • تقریباً به تمام مواد (مثلاً به چوب) به خوبی می‌چسبد.
 • مقاومت حرارتی بالا
 • به عنوان یک عایق الکتریکی عمل می‌کند
 • مقاومت اسیدی بالا
 • مقاومت خوب در برابر هوا در مناطق بیرونی

رزین اپوکسی برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

اپوکسی ها به دلیل دوام، چسبندگی قوی، مقاومت شیمیایی و سایر خواص تخصصی در طیف وسیعی از کاربردهای مصرفی و صنعتی استفاده می‌شوند.اساسا، رزین اپوکسی بسیار متنوع است و می‌تواند برای انواع مختلف پروژه های هنری و صنایع استفاده شود. نمونه های زیر تنها چند نمونه از کاربردهای هنری این ماده است:

 • کارهای هنری و صنایع دستی:
 1. قطعات رزین اپوکسی و چوب مانند تخته برش و میز
 2. زیورآلات ساخته شده از رزین اپوکسی
 3. اشیاء هنری رزین اپوکسی مانند تصاویر هنری
 4. ریخته گری انواع قالب و فیگور
 5. اشیاء تزئینی مانند ژئود رزین و ظروف رزینی
 • ساختمان و ساخت و ساز:

رزین‌های اپوکسی مورد استفاده در کاربردهای ساختمانی و ساختمانی می‌توانند با افزایش دوام قطعات ساختاری، چسب‌های مهندسی و رنگ‌ها، به افزایش طول عمر ساختمان‌ها و کاهش نیاز به بازسازی و رنگ‌آمیزی کمک کنند.

 • رنگ ها و پوشش ها:

رنگ های تقویت شده با اپوکسی به سرعت خشک می‌شوند و یک پوشش بادوام و محافظ ایجاد می‌کنند. آنها برای کاربردهایی مثل چدن کارخانه ای، فولاد ریخته گری و آلومینیوم ریخته گری مفید هستند و برای حمایت از پوشش های فلزی با کمک به مقاومت در برابر آسیب های ناشی از ضربه استفاده می‌شوند. پوشش های اپوکسی شامل پرایمرهای ضد خوردگی و پوشش های مقاوم در برابر سایش و آتش است.

 • کفپوش:

اپوکسی‌ها نقش مهمی در کاربردهای کف‌سازی دارند، به‌ویژه در محیط‌هایی که نیاز به سطوح استریل دارند، مانند تنظیمات پزشکی و تجهیزات پردازش مواد غذایی. ماهیت بادوام اپوکسی ها به این معنی است که کف های با روکش اپوکسی را می‌توان با استفاده از محصولات پاک کننده قوی تر ضد عفونی کرد.

اپوکسی ها همچنین در کفپوش های تزئینی و با کارایی بالا مانند کفپوش های ترازو، تراشه و سنگهای رنگی استفاده می‌شوند.

 • لوله کشی و لوله:

رزین های اپوکسی برای ساخت لوله ها و مخازن کامپوزیت و به عنوان پوشش برای محصولات فولادی سنتی استفاده می‌شود. از آنجایی که پوشش لوله اپوکسی در برابر کلر و میکروب ها بادوام و مقاوم است، می‌تواند جایگزین مناسبی برای جایگزینی لوله های قدیاست.

 • چسب های با کارایی بالا:

چسب های اپوکسی با کارایی بالا را می‌توان برای ساخت چوب چند لایه برای عرشه ها، دیوارها و سقف ها استفاده کرد. اپوکسی ها معمولاً نسبت به بسیاری از چسب ها در برابر حرارت و مواد شیمیایی مقاوم تر هستند و می‌توانند به چوب، فلز، شیشه، سنگ و برخی پلاستیک ها بچسبند.

 • خودرو

بیش از 30 سال است که از فناوری پوشش اپوکسی بر روی وسایل نقلیه استفاده می‌شود. یک پوشش نازک و ضد خوردگی بر پایه اپوکسی را می‌توان به عنوان پرایمر روی بدنه خودرو اعمال کرد و سپس با پوشش بالایی که از پرایمر در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کند، خشک شده و پوشانده شد. رزین های اپوکسی می‌توانند به ایجاد چسبندگی به فلز و مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی روی بدنه خودرو و سایر قطعات فلزی کمک کنند. استفاده از اپوکسی ها در وسایل نقلیه، همچنین می‌تواند به کاهش وزن اجزای خودرو کمک کند و به افزایش بهره وری سوخت و کاهش CO2 و سایر آلاینده ها کمک کند.

 • بسته بندی غذا

رزین های اپوکسی از دهه ۱۹۵۰ در بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار گرفته اند و یک لایه محافظ برای جدا کردن غذا و نوشیدنی از فلز مورد استفاده در ساخت قوطی ها ایجاد می‌کنند. این می‌تواند به ایمنی محتویات آنها و همچنین تازگی و ارزش غذایی غذا آسیب برساند. قوطی های پوشش داده شده با اپوکسی می‌توانند ماندگاری بیشتری داشته باشند، بنابراین مصرف کنندگان می‌توانند مواد غذایی را برای مدت زمان طولانی تری ذخیره کنند. رزین های اپوکسی همچنین امکان صادرات غذاهای فصلی محلی را در تمام طول سال فراهم می‌کنند و در عین حال به حفظ طعم، بافت و رنگ کمک می‌کنند.

بسته‌بندی‌های شیشه‌ای، مانند بسته‌بندی‌هایی که در کنسرو کردن مواد غذایی استفاده می‌شوند، معمولاً به اپوکسی‌ها برای محافظت از درب‌های فلزی در برابر خوردگی متکی هستند.

 • لوازم ورزشی

رزین‌های اپوکسی می‌توانند به تجهیزات ورزشی مانند راکت تنیس، اسکی، تجهیزات گلف، چوب هاکی، میله‌های ماهیگیری و میله‌های ماهیگیری، کایاک‌ها و دوچرخه‌ها سبک‌تر، قوی‌تر و بادوام‌تر شوند. پوشش‌های رزینی روی قایق‌ها اعمال می‌شوند زیرا چسب‌های عالی هستند که جذب رطوبت میکنندو در برابر سایش بسیار مقاوم هستند.

 • هوافضا

رزین‌های اپوکسی در هوافضا برای هواپیماها و سیستم‌های ماهواره‌ای به‌عنوان چسبنده برای تقویت‌کننده‌هایی مانند شیشه و کربن استفاده می‌شوند و به قوی و سبک‌تر شدن آن‌ها کمک می‌کنند. آنها همچنین می‌توانند برای مقاومت در برابر دمای شدید هواپیماها ساخته شوند و می‌توانند به ماندگاری بیشتر قطعات ساختاری کمک کنند.

 

بررسی خواص مختلف رزین اپوکسی در انواع مختلف آن:

 • ویسکوزیته (گرانروی)
 • حداکثر ضخامت لایه که می‌تواند در هر فرآیند ریخته شود
 • مدت زمان فرآیند پخت
 • خواص چسبندگی روی سطوح و مواد مختلف
 • درجه سختی پس از خشک شدن
 • ما می‌خواهیم به شما نشان دهیم که هنگام خرید رزین اپوکسی باید به چه جنبه هایی توجه کنید تا دقیقاً مواد مناسب برای پروژه مورد نظر خود را در دسترس داشته باشید.


نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر

دفتر مرکزی تک مس : زنجان - کوی فرهنگ - بلوار لاله - خیابان نیلوفر 4 - پلاک 877
آدرس فروشگاه تک مس: زنجان - سبزه میدان - کوچه باشگاه - پاساژ کسری - طبقه منفی 1- پلاک 3 تلفن 02433366383
تلفن های تماس :09123422539 - info@takmes.ir

telegrameitaawhatsupgoogleinstagramaparat
logo-samandehi